Plastové zatrávňovače

Možnosti použitia

plastový zatrávňovač N40 s pevným zámkom
plastový zatrávňovač Multigravel s voľným zámkom inštalovaný na parkovisko
plastový zatrávňovač N40 plus s pevným zámkom inštalovaný na príjazdovú cestu a parkovisko
plastový zatrávňovač Multigravel s voľným zámkom inštalovaný na príjazdovú cestu a parkovisko

Myslíte si, že všetky plastové zatrávňovačerovnaké? Omyl!!! Dnes Vám ukážeme, ako môže rozhodnutie medzi zatrávňovačmi s voľným a pevným zámkom ovplyvniť úspech Vášho projektu.

Plastové zatrávňovače s voľným zamkom

sú navrhnuté tak, aby poskytovali flexibilitu. Ich hlavnou výhodou je, že sa dokážu prispôsobiť nerovným povrchom a sú ideálne pre projekty, kde je terén mierne nerovný. Navyše, ich inštalácia je rýchlejšia a menej náročná, čo môže ušetriť čas a peniaze. Na druhej strane, môže byť ich spojenie menej stabilné, čo môže v dlhodobom horizonte predstavovať problém, ak plánujete umiestniť na povrch ťažké objekty ako napríklad parkovať auto, traktor, stroj a podobne.

Zatrávňovače s pevným zámkom

sú navrhnuté pre maximálnu stabilitu. Ich pevné spojenie zaisťuje, že povrch zostane stabilný a rovný aj v prípade, že je vystavený ťažkým bremenám. Sú ideálne pre parkoviská, príjazdové cesty alebo stojiská pre kone, kde je stabilita kľúčová. Nevýhodou môže byť trošku prácnejšia inštalácia a mierne vyššie náklady v porovnaní so zatrávňovačmi s voľným zámkom.

Rozdiel v hrúbkach stien zatrávňovačovváha

je tiež dôležitým faktorom, ktorý by ste mali brať do úvahy a pýtať sa naň Vášho predajcu. Zatrávňovače s hrubšími vonkajšími stenamiodolnejšie voči mechanickému poškodeniu a lepšie zvládajú záťaž. Na druhej strane, zatrávňovače s tenšími vnútornými stenami môžu byť menej odolné, ale zase poskytujú vyššiu flexibilitu. Pri výbere zatrávňovača je dôležité zvážiť, aké podmienky budú na danom mieste panovať a aké sú Vaše dlhodobé očakávania od projektu.

Váha zatrávňovača vypovedá o kvalite zatrávňovača. Ak je zatrávňovač veľmi ľahký, ale predajca deklaruje vysokú nosnosť, znamená to, že by ste mali spozornieť. Váha zatrávňovača ide ruka v ruke s jeho nosnosťou. Ak napríklad váži 1ks zatrávňovača 1,4kg a má deklarovanú nosnosť 500t/m² je vysoko pravdepodobné, že predajca klame, pretože takýto zatrávňovač by mal mať okolo 2kg.

Čo si teda vybrať?

Ak plánujete projekt, kde je potrebná maximálna stabilita a odolnosť, zatrávňovače s pevným zámkom a hrubšími stenami sú pre Vás tou správnou voľbou. Mierne vyššia cena rádovo v desiatkach EUR sa Vám vráti v podobe vysokej stability bez potreby opráv a dlhej životnosti. Ak hľadáte rýchlejšie a flexibilnejšie riešenie pre mierne nerovný terén, zatrávňovače s voľným zamkom budú pravdepodobne lepšou voľbou.

Ak plánujete budúci projekt a rozhodujete sa, ktorý typ zatrávňovača je pre Vás ten pravý, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžeme Vám nájsť najlepšie riešenie pre vaše potreby.

plastove zatravnovace N40 s pevným zámkom na parkovisku a chodníkoch okolo chaty
plastové zatrávňovače príjazdová cesta parkovisko

Plastové zatrávňovače série N a MULTIGRAVEL,

známe aj ako plastová dlažba alebo zatravňovacie dlaždice, predstavujú inovatívne riešenie pre stabilizáciu pôdy a podporu rastu vegetácie na rôznych typoch terénov. Ich aplikácia je veľmi široká a zahrňuje mnohé odvetvia, kde kombinujú funkčnosť s estetikou a ekológiou. Poďme sa pozrieť, kde všade môžeme tieto moderné pomocníky stretnúť:

1. Stavebníctvo a architektúra: V mestských oblastiach sa plastové zatrávňovače používajú na vytvorenie zelených parkovacích plôch a príjazdových ciest, ktoré zároveň redukujú povrchový odtok dažďovej vody a prispievajú k znižovaniu tepelného ostrova mesta.

2. Krajinárstvo: V parkoch a na súkromných záhradách môžu byť plastové zatrávňovače použité na vytvorenie pevných, no zároveň zelených chodníkov a terás, ktoré sú odolné voči erozii a zároveň udržujú prirodzený vzhľad krajiny.

3. Doprava: Okraje ciest, kruhové objazdy a svahy pozdĺž diaľnic sú ideálnymi miestami pre použitie zatrávňovačov, kde pomáhajú predchádzať erozii a zlepšujú estetiku dopravných stavieb.

4. Vodohospodárstvo: V oblastiach náchylných na povodne môžu plastové zatrávňovače posilniť brehy riek a kanálov, čím prispievajú k prevencii proti erózii a zlepšujú absorpčnú schopnosť pôdy.

5. Poľnohospodárstvo: Na poľnohospodárskych plochách, najmä v kopcovitých oblastiach, môžu plastové zatrávňovače pomôcť pri tvorbe terás, ktoré umožňujú efektívnejšiu obrábu pôdy a minimalizujú straty pôdy spôsobené vodnou alebo veternou eróziou. Vytvorenie pevných chodníkov: V oblastiach, kde dobytok často prechádza a môže poškodiť trávnik alebo vytvoriť blato, môžete použiť zatrávňovače na vytvorenie pevných chodníkov, ktoré umožnia zvieratám pohyb bez poškodenia pôdy.

6. Šport a rekreácia: Športoviská, golfové ihriská a iné rekreačné oblasti využívajú plastové zatrávňovače na vytvorenie pevných, no pružných povrchov, ktoré sú šetrné k prírode a znižujú potrebu údržby.

7. Ekologická sanácia: Na miestach poškodených priemyselnou činnosťou alebo ťažbou môžu byť plastové zatrávňovače súčasťou rekultivačných projektov, kde podporujú obnovu vegetačného krytu a pomáhajú vraciať pôdu do jej prirodzeného stavu.

8. Jazdectvo: Plastové zatrávňovače sa v jazdectve dajú využiť na rôzne spôsoby. Jedným z hlavných využití je vytvorenie bezpečného a stabilného povrchu pre jazdu koní. Plastové zatrávňovače môžu byť položené na trávnatej ploche, čím sa minimalizuje riziko zranenia pre koní a jazdcov. Tieto zatrávňovače poskytujú rovnomerný a odpružený povrch, čo zlepšuje pohodlie a bezpečnosť jazdy. Znížia sa opotrebované miesta, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku častého prechádzania koní. Týmto spôsobom sa minimalizuje potreba opráv a obnovy trávnika. Pri lonžovaní koní môže byť použitie plastových zatrávňovačov prospešné pre vytvorenie rovnomerného a pevného povrchu, ktorý pomáha predchádzať pošmyknutiu alebo zraneniam.

Plastové zatrávňovače série N a Multigravel sú teda univerzálnym riešením, ktoré nachádza uplatnenie v rozmanitých oblastiach, kde ľudská činnosť stretáva potrebu ochrany a podpory prírodného prostredia. Vďaka svojej flexibilite a odolnosti sú ideálnym spôsobom, ako harmonicky spojiť technické požiadavky s ekologickým uvedomením.

Moderné parkovisko a príjazdové cesty bez vody a blata

Profesionálne spevnenie plôch okolo domu a v záhrade

Jazdectvo

Poľnohospodárstvo a lesníctvo

Spevnenie svahu

Spevnenie plôch

Kvalitné plastové obrubníky, kotvy a klince